Прејди на содржината

Водафон арена

Координати: 41°02′21.14″N 28°59′41.07″E / 41.0392056° СГШ; 28.9947417° ИГД / 41.0392056; 28.9947417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Водафон арена
Целосно име Водафон арена
Место Бешикташ, Истанбул, Турција
Координати 41°02′21.14″N 28°59′41.07″E / 41.0392056° СГШ; 28.9947417° ИГД / 41.0392056; 28.9947417
Започнат 2013
Отворен 10 април 2016[1]
Сопственик ФК Бешикташ
Оператор ФК Бешикташ
Подлога трева
Цена на изградбата 110 милиони[2]
Архитект Бунјамин Дерман, Метин Демир [3]
Игра ФК Бешикташ
Гледачи 41,903

Водафон арена (турски: Vodafone Arena) — фудбалски стадион кој се наоѓа во регионот Бешикташ, Истанбул, Турција. Од спонзорски причини, стадионот во моментот се нарекува „Водафон арена“.

На овој стадион своите домашни натпреваи ги игра екипата на ФК Бешикташ. Стадионот бил изграден во 2016 година, на местото на стадионот Инону, кој исто така бил седиште на ФК Бешикташ и кој бил разрушен во 2013 година. Стадионот има сместивост од околу 43.500 гледачи.

Поради блискоста на палатата Долмабахче, Саат кулата, џамијата и Босфорот, турскиот Висок совет за споменици побарал од архитектите да понудат антички изглед на стадионот за да одговара на околната историски област.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]