Прејди на содржината

Владимир Сергеевич Володин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Владимир Сергеевич Володин (вистинско име - Иванов; 1896 - 1958 ) - советски глумец во театарот и филмот. Народен уметник на РСФСР (1947), лауреат на Сталинската награда од втор степен (1951). Еден од основачите на Московскиот театар Оперета.

Владимир Иванов е роден на 8 Јули (според други извори од 1891 година[1]) во Москва. Студирал во Московската театарска школа на И.Р.Пелцер. На сцената е од 1906 година. Почнал да работи како реквизитист. Таму добил и псевдоним изведен од неговото деминутивно име. Една година подоцна Иван Пелцер му рекол на својот студент: „Зошто да губите време и пари! Веќе немате што да научите! “ Тој го организирал првиот сценски настап на Володин. Наскоро глумецот се појавил во трупата на театарот кабаре „Бат“, а во 1927 година Володин бил еден од основачите на московскиот театар „Оперета“. Играл во првата советска оперета „Младоженците“ од И. Д. Дунаевски, чие либрето го напишал пријателот и колега на Володин, С. И.Антимонов. Играл во театрите на Игнатиј Зона, „Ермитаж“, „Алказар“, како и во театри во Украина и на Далечниот Исток. Од 1929 година - уметник на МТО. Глумец со светол комичен талент. Создал галерија на шармантни, незаборавни слики во театарот и филмот.

Володин бил неверојатно музикален. Неговиот глас бил мелодичен и тој имал огромен шарм. Уметникот слободно ја надминал границата на конвенцијата - преминот од разговор во музика. Неговата богата фантазија како комичар постојано наоѓала нови бои за каква било улога, дури и за обичен сценски изглед - не можело а да не се воодушевиш.

Никогаш не играл негативец. Него не го користеле подлеци и никаквеци. Неговите херои отсекогаш биле љубезни, иако понекогаш и несреќни луѓе. Учеството на Володин во филмовите „Циркус“, „Волга, Волга“, „Светлиот пат“, „Првата ракавица“, „Кубански козаци“, „Скапоцен подарок“ станал вистински подарок за публиката.[2]

Владимир Володин ја напуштил сцената кога веќе почнал да го губи слухот и меморијата. Тој доаѓал на настапи со своите последни сили, играл крај кулисите со цел подобро да го слушне суфлерот. Но, кога сфатил дека заборавањето започнало да добива застрашувачки размери, тој решително го прекинал настапот на сцената. На последниот перформанс, кога завесата се спуштила, Володин се расплакал, криејќи се во кулисите.

Гробот на Володин на гробиштата Новодевичи во Москва.

Володин починал на 27 март 1958 година. Тој бил погребан во Москва на гробиштата Новодевичи (парцела бр. 5).

Цртани филмови[уреди | уреди извор]

 • 1950 — Кога дрвјата се осветлуваат — Дедо снешко
 • 1955 — Тврдоглаво тесто — куче Дружок
 • 1955 — Цевка и мечка — Мечка
 • 1955 — Храбро зајаче — Волк
 • 1956 — Дванаесет месеци — Волк (не е во најавите)
 • 1956 — Девојче во џунгла — Тигар
 • 1956 — Шумска приказна — Мечка (не е во најавите)
 • 1957 — Повторно двојка — Голфстрим (не е во најавите)

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

 • Почесен уметник на РСФСР (1937)
 • Народен уметник на РСФСР (1947)
 • два ордена на Црвеното знаме на трудот (1.2.1939; 6.3.1950)
 • Орден на значката на честа (9.9.1947)
 • медали
 • Сталин награда за втор степен (1951) - за играње на улогата на менаџер Мудрецов во филмот „Кубански козаци“ (1949)

Наводи[уреди | уреди извор]