Девојче во џунгла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Девојче во џунгла“ е цртан анимиран филм од Советска Република, засновано на индиската народна приказна „ Итар чакал “ таа раскажува за авантурите на љубезното мало девојче кое преку џунглата отишло на пазар. По пат, таа се среќава со разни животни и го ослободува тигарот од кафез. Настанот со тигарот ја тера да бара одговор на прашањето: „Дали има правда во животот? "

Заплет[уреди | уреди извор]

Едно утро девојчето отишло на пазар. Во раката имало корпа а на главата венец со цвеќиња. Девојчето го избрало патот низ џунглата, каде таа запознала мајмуни, папагали и фазани. Стариот мајмун ја замолува девојката да и го даде венецот на неговата ќерка, мало мајмунче, девојчето го дава без никакви прашања и продолжува понатаму. Следно запознава пиле што паднало од гнездото и таа го учи да лета.

Продолжувајќи го својот пат низ џунглата, девојчето слуша татнеж и оди кон гласот. Таа случајно наидува на кафез со тигар и сожалувајќи се на него, го пушта. Тигарот изненаден од наивната љубезност на девојчето сака да ја изеде. Но, девојчето се спротивставува и вели дека ова е не е фер, на што тигарот одговара дека нема правда на земјата. „Не, има! “- се спротивставува девојчето, -„ Прашај кого сакаш! »Како резултат на кавгата, тие одлучуваат да ги прашаат првите три лица што ги запознаат да ги прашаат дали има правда на земјата?

Првиот што ќе го сретнат е папагалот кој плаче, тој штотуку го загубил синот; на прашањето од девојчето, тој тврди дека нема правда. Потоа се свртуваат кон палмата, чии корени ги уништила свињата - палмата исто така одговара дека нема правда. Последниот што го сретнуваат е лисицата, која се преправа дека е глува и таа му вели на тигарот да и покаже како започнала нивната расправија со девојчето. По разговорот со лисицата, тигарот сакајќи да покаже како започнало, влегува во кафезот, а лисицата го затвора, докажувајќи му на тигарот во пракса дека правдата постои.

За цртаниот филм[уреди | уреди извор]

  • Графички, во боја и црно-бело. 1 дел, 295 метри.
  • Издание: февруари 1957 година
  • Филмот се сметал за изгубен, но се нашол на магнетна лента, дигитализиран и обновен [1] . Исто така е можно да направите сопствена реставрација врз основа на постојните видео материјали.

Кадрите од него биле прикажани во документарниот филм „ Федор Хитрук . Биди сè “.

Уметнички карактеристики[уреди | уреди извор]

Фјодор Хитрук сам ја нацртал девојката, одбивајќи да ја отоскопира специјално снимената девојка.

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1958 година - Фестивал на сите сојузи на филмови во Москва: Почесен спомен на тимот [2] .

Осврти од критичари[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „«Девочка в джунглях» возвращается! Новая оцифровка потерянного мультфильма“ (руски). Посетено на 2019-12-15.
  2. „Михаил Цехановский“. Энциклопедия отечественного кино. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2018-02-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]