Вишенски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишенски манастир
Успение на Пресвета Богородица
Ιερά Μονή Παναγίας Της Βύσσιανης
Карта
41°7′48″N 23°30′51″E / 41.13000° СГШ; 23.51417° ИГД / 41.13000; 23.51417Координати: 41°7′48″N 23°30′51″E / 41.13000° СГШ; 23.51417° ИГД / 41.13000; 23.51417
МестоВишен, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1972
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Вишенски манастир „Успение на пресв. Богородица“ (грчки: Ιερά Μονή Παναγίας Της Βύσσιανης) — женски манастир во поранешното село Вишен кај Метох, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Манастирот се наоѓа на 10 км северно од Сер, на местото на некогашното село Вишен, по кое е наречен. Најблиско денешно село е Метох. За време на Грчката вооружена пропаганда во Македонија манастирот бил база на андартските чети. Уништен е во Првата светска војна во 1916 г. заедно со целото село. Во 1925 г. добротворното братство „Пресвета Богородица Вишенска“ започнало да ја обновува црквата, што завршило во 1928 г. Манастирот е обновен во 1972 г. како женски. Во 1996 г. на манастирската црква ѝ е придодадена припрата.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ιερά Μονή Παναγίας Βύσσιανης Σερρών“. Μοναστήρια της Ελλάδος. Посетено на 25 јуни 2017.[мртва врска]
  2. 2,0 2,1 „Ιερά Μονή Παναγίας Της Βύσσιανης“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Архивирано од изворникот на 2017-08-14. Посетено на 25 јуни 2017.