Вишеградски гробишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишеградски гробишта
Vyšehradský hřbitov
Засводен трем на гробиштата
Податоци
Основани1869
МестоПрага
Земја Чешка
Типјавни
Поглед на црквата „Св. Петар и Павле“ и дел од Вишеградските гробишта

Вишеградски гробишта (чешки: Vyšehradský hřbitov) — гробишта основани во 1869 г. во просторот на тврдината Вишеград во Прага, Чешка. Ова е почивалиште на голем број знаменити личности како композитори, уметници, вајари, писатели, научни дејци и политичари. Почесно место има гробницата „Славин“ во која се погребани повеќе важни личности.[1]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Ова е список на некои поважни личности кои почиваат на Вишеградските гробишта (по азбучен ред):

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pavel Vlk (Hrsg.): Umělecké památky Prahy. Band 2: Růžena Baťková (Hrsg.): Nové Město, Vyšehrad, Vinohrady (Praha 1). Academia, Prag 1998, ISBN 80-2000627-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°03′54″N 14°25′04″E / 50.06500° СГШ; 14.41778° ИГД / 50.06500; 14.41778