Прејди на содржината

Вискау

Координати: 51°38′59″N 11°55′59″E / 51.64972° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.64972; 11.93306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вискау
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Црквата во Вискау
Црквата во Вискау
Црквата во Вискау
Вискау во рамките на Германија
Вискау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 74 м
Население 314  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06388
Повик. бр. 034976
Координати 51°38′59″N 11°55′59″E / 51.64972° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.64972; 11.93306

Вискау (германски: Wieskau) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.