Вир (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вир
La Vire
FranceNormandieCarvilleSteMarieLaumontLaVire.jpg
Вир на границата меѓу Карвил и Сент-Мари-Ломон
Vire (fleuve).png
Местоположба
ДржаваФранција
Физички особености
Извор 
 • местоНормандија
 • надм. вис.300 m
Устие 
 • место
Ламанш
 • координати
49°21′24″N 1°7′13″W / 49.35667° СГШ; 1.12028° ЗГД / 49.35667; -1.12028 (English Channel-Vire)Координати: 49°21′24″N 1°7′13″W / 49.35667° СГШ; 1.12028° ЗГД / 49.35667; -1.12028 (English Channel-Vire)
Должина128 km
Големина на сливот1.240 km2</sup)
Особености на сливот

Виррека во Нормандија, Франција, чиј тек долг 128 километри минува низ департманите Калвадос и Манш, минува низ градовите Вир, Сен-Ло и Изињи-сир-Мер[1], и на крајот се влева во Ламанш. Нејзини главни притоки се Ор, Ел и Сулевр.

Вливот на Вир е канализиран и го формира пристаништето Изињи-сир-Мер.

Се вели дека поетите од долината Вир (Vau de Vire) го вовеле водвиљот.[2]

Места долж реката:

Хидрологија и квалитетот на водата[уреди | уреди извор]

Општо земено, кафеавите води на Вир се умерено алкални, според тестирањето од Лумина Тех нивниот pH е 8,31. (Хоган, 2006) Водите на реката се релативно заматени, со мерење со диск Секи од 12 сантиметри.

Историско значење[уреди | уреди извор]

На крајот на 10 век, териториите на Кралството Бретања биле проширени до Вир од нивниот крал Алан I.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сандр. „Податоци за течението — La Vire (I4--0200)“.
  2. An Invisible Object. [Connections3 DVD]. Ambrose Video Publishing, Inc.. September 2, 2003. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Atlas des Routes de France, Solar Press: Donnees IGN (2007)
  • Hogan, C. Michael, Water quality of freshwater bodies in France, Lumina Tech Press, Aberdeen, Scotland (2006)
  • http://www.geoportail.fr Архивирано на 15 декември 2010 г.