Војводство Бретања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводство Бретања
Dugelezh Breizh
Duché de Bretagne
Знаме Грб
Гесло
Kentoc'h mervel eget bezañ saotret (Breton)
Potius mori quam fœdari (Latin)
Plutôt la mort que la souillure (French)
A ma vie (variant; French)
Местоположба на Бретања
Главен градНант
Рен
Ван
и други градови
Уредување Феудална монархија
Законодавство Сенат на Бретања; Парламент на Бретања
Валута Разни[1]

Војводството Бретања (Бретонски : Dugelezh Breizh, француски : Duche де Бретања) била средновековна феудална држава која постоела помеѓу околу 939[б 1] и 1547 година.[б 2] Нејзината територија го опфаќала северозападниот полуостров на Европа, кој граничи со Атлантскиот Океан на запад, Ламанш на север. Војводството понекогаш граничело со реката Лоара на југ, и Нормандија и другите француски провинции на исток. Војводството било основано по протерувањето на викингшките војски од регионот околу 939. Војводството, во 10 и 11 век, било политички нестабилно, со тоа што војводите имале само ограничена моќ надвор од нивните лични земји. Војводството имало мешани односи со соседното Војводство Нормандија, понекогаш стапувало во сојуз со Нормандија, а во други периоди, како што е Бретоно-норманската војна, влегувало во отворен конфликт.

Хенри Втори од Англија ја нападнал Бретања во средината на 12 век и станал Гроф на Нант во 1158 година според договорот со Војводата Конан IV. Синот на Хенри, Џефри, станал Војвода преку неговиот брак со Констанца, војвотката престолонаследничка. Ангевините останале под контрола сè до падот на нивната империја во северна Франција во 1204 година. Француската круна го задржала своето влијание врз војводството до крајот на 13 век. Манастирските налози поддржани од бретонската аристократија се рашириле низ војводството во XII и XII век, а во XIII век, првиот од упатствата за усогласување се основал во големите градови на Бретања. Граѓанската војна избувнала во XIV век, бидејќи соперничките узурпатори на Војводството се избориле за моќ за време на Бретањската војна за наследство, со различни фракции поддржани од Англија и Франција.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Ова е датумот од Битката кај Тран-ла-Форе
  2. Годината кога францускиот крал и бретонскиот војвода се споиле во еден владетел, Анри II

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бутон, стр. 12.