Вејхај

Координати: 37°30′48″N 122°07′14″E / 37.5133° СГШ; 122.1205° ИГД / 37.5133; 122.1205
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вејхај
威海市
Град
Капијата на среќата е знаменитост во Вејхај
Капијата на среќата е знаменитост во Вејхај
Карта
Градот Вејхај во Шандунг
Градот Вејхај во Шандунг
ДржаваНародна Република Кина
ПокраинаШандунг
Површина
 • Град5.956 км2 (2,300 ми2)
 • Градска2.605,9 км2 (10,061 ми2)
 • Метро776,7 км2 (2,999 ми2)
Население (попис од 2020)[1]
 • Град2,906,548
 • Густина0,00.049/км2 (0,0.013/ми2)
 • Градскo1,728,259
 • Метро1,164,730
Час. појасСтандардно кинеско (UTC+08:00)
ISO 3166CN-SD-10
Мреж. местоwww.weihai.gov.cn

Вејхај (кинески: 威海, пинјин: Wēihǎi) (порано се викал Вејхајвеј, а во колонијаниот период и Порт Едвард) е град на ниво на префектура и главно пристаниште во најисточниот кинески регион Шандунг. На запад се граничи со Јантај, на исток со Жолто Море и е најблизок кинески град до Јужна Кореја.

Според кинескиот попис од 2020 година во Вејхај имало 2.804.771 жители.

Помеѓу 1898 и 1930 година, јадрото на Вејхај (денес округ Хуанкуи) бил дел од британската изнајмена територија Вејхајвеј; во тоа време, самиот град бил познат како Порт Едвард и служел како главен град на територијата Вејхајвеј. [2]

Економија[уреди | уреди извор]

Вејхај гледан од море

Вејхај е комерцијално пристаниште и главен риболовен центар со некои лесни индустрии. Поради близината со Јужна Кореја, во Вејхај има голема корејска деловна заедница и го посетуваат многу корејски туристи. Вејхај е главна област за производство на кикирики и овошје.

Географија[уреди | уреди извор]

Вејхај се наоѓа на североисточниот брег од покраината Шандунг; на источниот врв од Полуостровот Шандунг. Градот од три страни е опкружен со море, а неговото пристаниште е заштитено од островот Лиугонг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „China: Shāndōng (Prefectures, Cities, Districts and Counties) - Population Statistics, Charts and Map“.
  2. Weihai, Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica Inc. 8 October 2015. Архивирано од изворникот на 5 September 2015.