Шандуншки Полуостров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Шандуншкиот Полуостров
Шандуншки Полуостров во рамките на Кина
Местоположба на Шандуншкиот Полуостров во рамките на Кина

Шандуншкиот Полуостров (кинески: 山东半岛, пинјин: Shāndōng Bàndǎo) — полуостров во покраината Шандунг, источна Кина. Сместен е помеѓу Бохајското и Жолтото Море.[1]

Во далечното минато бил остров, но се споил со континетот со проширувањето на делтата на Хоангхо.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Шандунг“. Портал на кинеската култура. Министерство за култура на НР Кина. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 17 септември 2013. (англиски)


Координати: 37°N 121°E / 37° СГШ; 121° ИГД / 37; 121