Ветрен (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветрен
Зградата на градската управа
Зградата на градската управа
Ветрен is located in Бугарија
Ветрен
Ветрен
Координати: 42°16′N 24°2′E / 42.267° СГШ; 24.033° ИГД / 42.267; 24.033Координати: 42°16′N 24°2′E / 42.267° СГШ; 24.033° ИГД / 42.267; 24.033
ЗемјаБугарија
ОбластПазарџичка област
ОпштинаСептември
Површина
 • Вкупна64.545 км2 (24,921 ми2)
Надм. вис.&10000000000000360000000360 м
Население (2022)
 • Вкупно2.882
 • Густина0,045/км2 (0,12/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.4480
Повик. бр.03584
Рег. таб.РА

Ветрен (бугарски: Ветрен, до 1945 г. Вѣтренъ) — гратче во Пазарџичка област, во општината Септември, јужна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот Ветрен се наоѓа помеѓу височините кој се расположени источно од ридот Ветрен. Градчето се наоѓа во близина на Паланката на излезот од превојот „Трајанови врата“ во Пазарџичкото Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

Ветрен е постара населба дури од Пазарџик. Бил населен во праисториско време, за што сведочат праисториските тумби и пронајдените предмети. Се смета дека во периодот 1403-1421 година била создадена сегашната населба. Во минатото се одликува со многу имиња: Хисарџик, Ветрен, Ениќој и Ново Село.

Заедно со земјоделството и сточарството, во минатото делумно биле застапени и шумарството, занаетчиството и трговијата. Во историските книги стои дека Ветренци прво биле лозари, а потоа земјоделци и сточари. Тие биле меѓу најбудните жители на Пазарџичко. Околу 1840 година била изградена големата црква „Свети Никола“.[1]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врзки[уреди | уреди извор]