Вестерхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вестерхаузен
Дел во Тале
Црквата во Вестерхаузен
Црквата во Вестерхаузен
Грб на Вестерхаузен
Вестерхаузен is located in Германија
Вестерхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Тале
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 166 м
Население 2.092  (31 декември 2009)
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06484
Повик. бр. 03946
Координати 51°48′N 11°4′E / 51.800° СГШ; 11.067° ИГД / 51.800; 11.067Координати: 51°48′N 11°4′E / 51.800° СГШ; 11.067° ИГД / 51.800; 11.067

Вестерхаузен (германски: Westerhausen) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Тале.