Веспен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Веспен
Градски дел во Барби
Грб на Веспен
Веспен is located in Германија
Веспен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 51 м
Население 238  (31 декември 2006)
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39249
Повик. бр. 039298
Портал www.stadt-barby.de
Местоположбата на Веспен во рамките на округот Харц
Местоположбата на Веспен во рамките на округот Харц
Координати 51°57′36″N 11°49′38″E / 51.96000° N; 11.82722° E / 51.96000; 11.82722Координати: 51°57′36″N 11°49′38″E / 51.96000° N; 11.82722° E / 51.96000; 11.82722

Веспен (германски: Wespen) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.