Вера Которка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменикот на Вера Которка на Пониква

Вера Теодосиева Трајковска - Которка (Куманово, 2 април 1925 - Лопен, Осоговски планини, 1944) — македонска партизанка, учесничка во НОБ.[1] Како ученичка на кумановската гимназија била примена за член на СКОЈ. Таа била една од поистакнатите партизани, и знаела три јазици: германски, италијански и француски. Била убиена е на Осоговските Планини, близу Пониква. Во нејзина чест училиштето во Клечевце го носи нејзиното име.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marija Jovanoviḱ (1976). Zbornik na dokumenti za učestvoto na ženite od Makedonija vo narodnoosloboditelnata vojna i revolucijata 1941-1945. Institut za nacionalna istorija.