Ведерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ведерслебен
Дел во Тале
Грб на Ведерслебен
Ведерслебен is located in Германија
Ведерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Тале
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 145 м
Население 1.072  (31 декември 2006)
 - Густина 179 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06502
Повик. бр. 03946
Местоположбата на Ведерслебен во рамките на округот Харц
Местоположбата на Ведерслебен во рамките на округот Харц
Координати 51°45′53″N 11°5′13″E / 51.76472° СГШ; 11.08694° ИГД / 51.76472; 11.08694Координати: 51°45′53″N 11°5′13″E / 51.76472° СГШ; 11.08694° ИГД / 51.76472; 11.08694

Ведерслебен (германски: Weddersleben) е село и поранешна општина во округот Харц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Тале.