Прејди на содржината

Вдовицата во бело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вдовицата во бело
Жанрдрама
теленовела
Создадена одХулио Хименес
УлогиИтати Канторал
Франциско Гаторно
Алехандро Фелипе
Флавио Кабаљеро
Зули Монтеро
Земја на потеклоСАД / Колумбија
Првичен јазикШпански
Бр. на епизоди148
Производство
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаТелемундо / РТИ Колумбија
Првично прикажување24 јули 2006 – 2 март 2007
Хронологија
СледбеникСлатка тајна (2007)
Надворешни врски
Мрежна страницаtv.telemundo.yahoo.com/laviudadeblanco/index.html

Вдовицата во бело (шпански: La Viuda de Blanco) е американска / колумбиска теленовела снимана во САД и Колумбија, во 2006 / 2007 година. Серијата во САД има огромен успех, а голем резултат е добрата глумечка екипа а и вечерниот термин на прикажување.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во градот Тринидад доаѓа една чудна жена, во потрага по своето минато. Тоа е Алисија Гуардиола, вдовица и мајка на малите близнаци кои се под старателство на баба им, мајката на нивниот татко, угледна и немилосрдна госпоѓа Перфекта Албарасин де Бланко. Нејзиното враќање и желбата да ги поврати своите деца не наоѓа одобрување од фам. Бланко која на сите начини ќе се обиде да ја спречи. Обвинета за злосторство кое не го направила, Алисија ја чека тешка задача да ги убеди луѓето во градот за својата невиност. Поддршката ќе и ја пружи Хустино Брињон, богаташ од кои сите се плашат поради своите ноќни излегувања. Оваа преубава жена ќе помине низ значајни настани во градот. А во текот на борбата за децата, Алисија ќе сретне луѓе кои ќе го одбележат нејзиниот живот, меѓу кои е и девер и Себастијан во кого се заљубува, не помислувајќи какви фатални последици може да и донесе таа врска.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Итати Канторал Алисија Гуардиола
Габриел Порас Себастијан Бланко
Алехандро Фелупе Диего / Дуван Бланко
Зарик Леон Илуминада Урбина
Зули Монтеро Доња Перфекта Албарасин
Лилибет Мориљо Ајде Бланко
Флавио Кабаљеро Хустино Брињон

Вдовицата во Бело на Балканот[уреди | уреди извор]

Бугарија: бТВ
Србија: Фокс ТВ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]