Ваџеба Сакор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Норвешка Ваџеба Сакор
Лични податоци
Роден на 14 април 1996 (1996-04-14) (26 г.)
Роден во Монровија, Либерија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Волеренга Волеренга
Број 16
Младинска кариера
Аскер Аскер
Розенборг Розенборг
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015Вестерло Вестерло 0 (0)
2016-Волеренга Волеренга 20 (1)
Репрезентација
2010 Норвешка Норвешка 15 2 (0)
2011 Норвешка Норвешка 16 14 (6)
2012 Норвешка Норвешка 17 5 (1)
2013 Норвешка Норвешка 18 3 (0)
2013- Норвешка Норвешка 19 7 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Ваџеба Сакор (роден на 14 април 1996) — норвешки фудбалер, играч од средниот ред на Волеренга, на заем од Јувентус.

Кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнал во екипата на Аскер и го направил своето деби за првиот тим на 15 години со што станал најмладиот играч кој дебитирал во Втората Норвешка лига.[1] Еден ден по својот 15-ти роденден, во април 2011 година, тој потпишал професионален договор со клубот. Тој ја завршил сезоната со осум натпревари за првиот тим, шест во првенството и два во купот.

Во јануари 2013 година тој потпишал за италијанскиот клуб Јувентус. Тој бил вклучен во младинскиот Примавера состав за кој го направил своето деби на 2 март 2013 во поразот од Џенова со 1-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]