Ванчо Барбаревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден ?
Починал 1925
Свети Николе, денес Република Македония

Ванчо Барбаревски бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење и деец на Внатрешната македонска револуционерна организација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во селото Барбарево (Горно или Долно Барбарево), тогаш во Османлиската империја, денес во Република Македонија. Син е на војводата на ВМОРО Цано Барбаревски. Влегува во ВМРО и станува штипски војвода. Во мај 1925 година по жестока борба со српската потера во месноста Синковица и Радкова карпа во близина на селото Шалковица бил тешко повреден и заробен. Умира во затворот во Свети Никола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Ј. Внатрешна македонско-одрински револуционерна организација. Војводи и раководители (1893-1934). Биографски-библиографски директориум, Софија, 2001, стр 17.