Вал д’Изер

Координати: 45°27′02″N 6°58′41″E / 45.4506° СГШ; 6.9781° ИГД / 45.4506; 6.9781
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вал д'Изер
Val-d'Isère
Скијачко одморалиште Вал д’Изер
Скијачко одморалиште Вал д’Изер
Грб на Вал д'Изер
Вал д'Изер is located in Франција
Вал д'Изер
Вал д'Изер
Координати: 45°27′02″N 6°58′41″E / 45.4506° СГШ; 6.9781° ИГД / 45.4506; 6.9781
ЗемјаФранција
РегионРона-Алпи
ДепартманСавоја
ОкругАлбервил
КантонБурж-Сен-Морис
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Марк Бауер
Површина194,39 км2 (3,644 ми2)
Население (2016)21.595
 • Густина0,17/км2 (0,44/ми2)
INSEE/Пошт. бр.73304 / 73150
Надм. висина1785 м
(прос. 1849 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Вал д’Изер (француски: Val-d'Isère) — француска општина во департманот Савоја и регионот Оверњ-Рона-Алпи. Се наоѓа во југоисточниот дел на Франција, на оддалеченост од 5 km од границата со Италија.

Мало планинско село до манастирот Вануаз, изолирано за време на снежните периоди за време на своето минато. Вал д’Изер, благодарение на развојот на скијањето од 1930-тите, го прави една од најпознатите светски скијачки престолнини.

На скијачките патеки во Вал д'Изер редовно се одржуваат трки од Светскиот куп, секој декември во машките дисциплини, а исто така се одржувале трки во повеќе скијачки дисциплини во рамки на Зимските олимписки игри во 1992.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]