Бродхит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Координати: 52°12′33″ N; 2°16′24″ W / 52.209171° СГШ; 2.273226° ЗГД / 52.209171; -2.273226
Бродхит
Broadheath

Родната куќа на Елгар во Бродхит
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/United Kingdom" does not exist|240px|Бродхит во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/United Kingdom" does not exist]]
Бродхит

Бродхит во рамките на Обединетото Кралство
Округ Малверн Хилс
Ширска грофовија Вустершир
Регион
Земја Англија
Суверена држава Обединето Кралство
Полиција  
Пожарна  
Итна помош  
ЕУ парламент
Брит. парламент Западен Вустершир
Список на места: ОК • Англија •

Бродхит (англ. Broadheath) е село и општина (под името „Долен Бродхит“), во округот Малверн Хилс во Вустершир, Англија. Според пописот од 2001 г, местото брои 1.713 жители. Во општината спаѓа и Горен Бродхит, кој се наоѓа околу 5 км северозападно од градот Вустер.

Ова е родно место на Едвард Елгар, еден од најголемите англиски композитори.

Во селото има многу станбени комплекси, од кои најзначајен е Џејкомб.

Местото има селска , црква, пошта, продавници, рекреативно зеленило (со фудбалско игралиште, патека за трчање и поголем број детски игралишта), како и големо општо земјиште. Има и основно училиште за нижи паралелки со капацитет од 150 ученици. Селото има три паба (пивници).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]