Бродхит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Координати: 52°12′33″ N; 2°16′24″ W / 52.209171° N; 2.273226° W / 52.209171; -2.273226
Бродхит
Broadheath
Elgar's birthplace.JPG
Родната куќа на Елгар во Бродхит
Бродхит is located in Обединето Кралство
Бродхит

Бродхит во рамките на Обединетото Кралство
Округ Малверн Хилс
Ширска грофовија Вустершир
Регион
Земја Англија
Суверена држава Обединето Кралство
Полиција  
Пожарна  
Итна помош  
ЕУ парламент
Брит. парламент Западен Вустершир
Список на места: ОК • Англија •

Бродхит (англ. Broadheath) е село и општина (под името „Долен Бродхит“), во округот Малверн Хилс во Вустершир, Англија. Според пописот од 2001 г, местото брои 1.713 жители. Во општината спаѓа и Горен Бродхит, кој се наоѓа околу 5 км северозападно од градот Вустер.

Ова е родно место на Едвард Елгар, еден од најголемите англиски композитори.

Во селото има многу станбени комплекси, од кои најзначајен е Џејкомб.

Местото има селска , црква, пошта, продавници, рекреативно зеленило (со фудбалско игралиште, патека за трчање и поголем број детски игралишта), како и големо општо земјиште. Има и основно училиште за нижи паралелки со капацитет од 150 ученици. Селото има три паба (пивници).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]