Брајтенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брајтенхаген
Градски дел во Барби
Црквата во Брајтенхаген
Црквата во Брајтенхаген
Брајтенхаген is located in Германија
Брајтенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 52 м
Население 509  (31 декември 2006)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39240
Повик. бр. 039294
Портал www.gemeinde-breitenhagen.de
Местоположбата на Брајтенхаген во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Брајтенхаген во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°55′22″N 11°57′2″E / 51.92278° СГШ; 11.95056° ИГД / 51.92278; 11.95056Координати: 51°55′22″N 11°57′2″E / 51.92278° СГШ; 11.95056° ИГД / 51.92278; 11.95056

Брајтенхаген (германски: Breitenhagen) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.