Бранко Прља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бранко Прља (Branko Prlja; 13 август 1977) — македонски писател и графички дизајнер, основач на првиот литературен електронски конкурс во Македонија „Електролит“ [1] и основач на креативниот колектив „Капка“ [2], а заедно со Владимир Карер и на порталот „Арно.мк“[3], како и на првиот агрегатор на вести од науката во Македонија „Science.mk“[4]. Во македонската книжевност има воведено неколку жанрови, како измислени вести, образовна проза и дистопија. Пишува и под псевдонимот Берт Стајн и се занимава со графички дизајн. Активно работи на полето на реупотреба и екологија на друштвените медиуми со групите како Дај, не фрлај[5] и „Кеса, не благодарам. Торба си носам“[6].

Животопис[уреди | уреди извор]

Бранко Прља е роден во Сараево во 1977 година, а од 1990 година живее и работи во Скопје. Завршил во гимназијата „Јосип Броз Тито,“ во Скопје и дипломирал на факултетот за „Арт и дизајн“ на ЕУРМ, отсек Графички дизајн во Скопје. Неговата прва книга „За секого по нешто, за некого ништо“ [7] беше објавена во 2003, а оттогаш активно објавува во различни прозни жанрови.

Во 2005 го има создадено креативниот колектив КАПКА (Креативен активизам преку пародија, критика и алегорија) и се здружува со повеќе уметници, како Владимир Лукаш, Олгица Димитровска, Владимир Димчев, Никола Пчински, Александра Кардалевска, Нада Прља и други. Заедно имаат организирано изложби, работилници и перформанси [8], а под името Капка, Бранко има издадено повеќе изданија, како на пример неговите весници со измислени вести „Вести во земјата на чудата“ [9].

Во 2006 го создаде првиот електронски конкурс за литература во Македонија и под покровителство на Темплум и Никола Гелевски конкурсот се одвиваше две години, при што расказите на наградените автори беа собрани во две годишни книги. На овој конкурс се јавуваат повеќе автори кои подоцна во следните десетина години ќе се афирмираат на македонската книжевна сцена и ќе освојуваат повеќе награди [10].

Како графички дизајнер има искуство од 2003 година, повеќе стотици дизајнирани книги, и има работено за повеќе издавачки куќи, адвертајзинг агенции, како и самостојно.

Двапати бил финалист за наградата „Роман на годината“, на Утрински весник за 2015 година со делото „3 минути и 53 секунди“ објавено под псевдонимот Берт Стајн [11] и на Фондацијата „Славко Јаневски“ за 2017 со делото „Апокалипса.мк“ [12].

Творештво[уреди | уреди извор]

Бранко Прља е автор на повеќе од 15 дела кои ги дели во повеќе циклуси, најчесто станува збор за трилогии заокружени со една збирка или со дополнително четврто дело. Извадоци од делата може да се прочитаат на мрежното место Капка [13] и на порталот и Арно.мк[14].

Многу куси раскази[уреди | уреди извор]

 • За секого по нешто, за некого ништо (2003)
 • Приказни обични за луѓе необични (2012)
 • Чадор без рака да го држи (2013)
 • Како да држиш чадор без рака (2016)

Образовна проза[уреди | уреди извор]

 • Досие: Планета Икс (2009)
 • Досие: Ѕвезда Немезис (2011)
 • Досие: Универз Ум (2012)
 • Атом и Ева (2012)
 • Азбука за нефизичари (2013)

Измислени вести[уреди | уреди извор]

 • Вести во земјата на чудата (2005)
 • Парите се отепувачка (2006)
 • Вести од подрумот на баба ми (2007)
 • Вест од Несвест (2010)

Соработка со Нина Прља[уреди | уреди извор]

 • Азбука на игранка (2014)
 • Букви, во збор! (2015)
 • Коњи, или прирачник за тоа како да станеш вистинска каубојка (2015)
 • Вселенскиот пионер Јуриј Гагарин (2021)

Под псевдоним Берт Стајн[уреди | уреди извор]

 • 3 минути и 53 секунди (2015, како Берт Стајн)
 • 1 час и 30 минути (2016, Берт Стајн)
 • „Од кој филм беше?“ – 150 сцени од познати филмови (2021)

Фактопедии[уреди | уреди извор]

 • Необични факти од животот на Алберт Ајнштајн (2017)
 • Необични факти од животот на Никола Тесла (2017)
 • Јаболкото на Њутн (2018)
 • Made In China (2019)
 • Неверојатниот живот на Стивен Хокинг (2019)
 • 25 факти за аерозагадувањето и начини како можеш да го намалиш (2020)

Дистописки романи[уреди | уреди извор]

 • Апокалипса.мк (2017)
 • Реплика.мк (2018)
 • Воскресение.мк (2019)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://www.kapka.arno.mk/Elektrolit/index.htm
 2. https://okno.mk/node/15899
 3. https://arno.mk
 4. „НАУКА МК -Агрегатор за вести од науката и технологијата“. science.mk (англиски). Посетено на 2021-12-23.
 5. https://www.facebook.com/groups/dajnefrlaj/
 6. „Кеса не, благодарам. Торба си носам!“. www.facebook.com. Посетено на 2021-12-23.
 7. https://okno.mk/node/2645
 8. https://okno.mk/node/15907
 9. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2017-07-26. Посетено на 2018-12-07.
 10. https://okno.mk/node/75264
 11. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-19. Посетено на 2018-12-07.
 12. https://www.crnobelo.com/novosti/knigi/57220-parmakovska-stanojoski-prlja-vo-posledniot-krug-od-izbor-za-roman-na-godina-za-2017
 13. https://www.kapka.arno.mk/MK/books/branko-prlja/
 14. Прља, Бранко (2021-09-01). „Нова бесплатна книгичка од Арно.мк за почеток на новата учебна година!“. Арно.мк. Посетено на 2021-12-23.