Прејди на содржината

Владимир Лукаш

Од Википедија — слободната енциклопедија

Владимир Лукаш — македонски писател.

Творештво[уреди | уреди извор]

Во 2018 година ја објавил книгата со 100 кратки прозни текстови, „Дедлајна, љубов моја“,[1] а три негови кратки раскази се застапени во антологијата на македонскиот краток расказ, „Џинџуџе во земјата на афионите“ (Темплум, 2022).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Никола Гелевски и Владимир Мартиновски (приредувачи), Џинџуџе во земјата на афионите: антологија на македонскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2022, стр. 363.
  2. Никола Гелевски и Владимир Мартиновски (приредувачи), Џинџуџе во земјата на афионите: антологија на македонскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2022, стр. 245-248.