Бони Рејт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бони Рејт
Рејт во 2000
Животописни податоци
Родено имеБони Лин Рејт
Роден(а)8 ноември 1949(1949-11-08)(74 г.)
Барбенк, Калифорнија, САД
Жанрови
Занимања
 • Пејачка
 • музичар
 • текстописец
Инструменти
 • Глас
 • гитара
Период на активност1971–денес
Издавачи
Мреж. местоbonnieraitt.com

Бони Лин Рејт (англиски: Bonnie Lynn Raitt; IPA: /reɪt /;[1] родена на 8 ноември 1949) ― американска блуз-пејачка и гитарист. Во 1971 година, Рејт го објавила нејзиниот прв албум, а по него и низа албуми кои во себе содржеле елементи на блуз, рок, фолк и кантри.

Во 1989 година го објавила нејзиниот десетти студиски албум Nick of Time, на кој се наоѓала и истоимената песна. Албумот стигнал до прво место на Билборд 200 и добил Греми награда за албум на годината. Бил избран од Конгресната библиотека за зачувување во Националниот регистар за записи на САД. Нејзините следни два албума, Luck of the Draw (1991) и Longing in their Hearts (1994), биле продадени во мултимилионски тираж, а нив произлегле и неколку хит-песни, како: „Something to Talk About“, „Love Sneakin' Up On You“ и баладата „I Can't Make You Love Me“. Нејзината песна од 2022 година „Just Like That “ добила Греми награда за песна на годината.

До 2023 година, Рејт добила 13 Греми награди, а и Греми награда за животно дело.[2] Магазинот Ролинг Стоун ја ставил на 50-то место на нивниот список од „100 најдобри пејачи на сите времиња “,[3] и на 89-то место на листата од „100 најдобри гитаристи на сите времиња“.[4] Во 2000 година, Рејт била примена во Куќата на славата на рокенролот. Исто така, ја добила Наградата икона од Билбордовите награди Жени во музиката и MusiCares личност на годината од Академијата за снимање.

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Bonnie Raitt (1971)
 • Give It Up (1972)
 • Takin' My Time (1973)
 • Streetlights (1974)
 • Home Plate (1975)
 • Sweet Forgiveness (1977)
 • The Glow (1979)
 • Green Light (1982)
 • Nine Lives (1986)
 • Nick of Time (1989)
 • Luck of the Draw (1991)
 • Longing in Their Hearts (1994)
 • Fundamental (1998)
 • Silver Lining (2002)
 • Souls Alike (2005)
 • Slipstream (2012)
 • Dig In Deep (2016)
 • Just Like That... (2022)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Say How: R“. National Library Service for the Blind and Print Disabled. Посетено на December 31, 2020.
 2. „Artist: Bonnie Raitt“. Grammy.com. Recording Academy. 2023. Посетено на February 6, 2023.
 3. „100 Greatest Singers“. Rolling Stone. ноември 23, 2011. Архивирано од изворникот на септември 2, 2017. Посетено на септември 2, 2017.
 4. „100 Greatest Guitarists“. Rolling Stone. ноември 23, 2011. Архивирано од изворникот јули 18, 2012. Посетено на септември 1, 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]