Болјарово

Координати: 42°09′02″N 26°48′41″E / 42.150436° СГШ; 26.81152° ИГД / 42.150436; 26.81152
Од Википедија — слободната енциклопедија
Болјарово
Болярово
град
Болјарово is located in Бугарија
Болјарово
Болјарово
Местоположба на Болјарово во Бугарија
Координати: 42°09′02″N 26°48′41″E / 42.150436° СГШ; 26.81152° ИГД / 42.150436; 26.81152
ЗемјаБугарија
ОбластЈамбол
ОпштинаБолјарово
Управа
 • ГрадоначалникХристо Христов (БСП)
Површина
 • Вкупна39,395 км2 (15,210 ми2)
Надм. вис.&10000000000000185000000185 м
Население (2022)
 • Вкупно1.137
 • Густина29/км2 (75/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код8720
Повик. бр.+359 04741
Мреж. местоbolyarovo.bg

Болјарово (бугарски: Болярово) — гратче во Југоисточна Бугарија, административен центар на општината Болјарово во Јамболската Област. Има население од 1.137 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Гратчето се наоѓа на 22 километри од Елхово и на 59 километри од регионалниот центар Јамбол.

Историја[уреди | уреди извор]

Болјарово настанало за време на Бугарската преродба како чифлиг на турски паша, поради што селото се викало Пашаќој. Селото било преименувано во Болјарово во 1934 година, а во 1974 година било прогласено за град.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]