Бокелвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бокелвиц
Место во Лајсниг
Бокелвиц is located in Германија
Бокелвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Град Лајсниг
Основни податоци
Површина 34,54 км2
Надм. височина 229 м
Население 2.633  (31 декември 2010)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04703
Повик. бр. 034321
Портал www.bockelwitz.de
Координати 51°11′55″N 12°57′21″E / 51.19861° СГШ; 12.95583° ИГД / 51.19861; 12.95583Координати: 51°11′55″N 12°57′21″E / 51.19861° СГШ; 12.95583° ИГД / 51.19861; 12.95583

Бокелвиц (германски: Bockelwitz) — село и поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година бил припоен кон градот Лајсниг.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]