Боинг 777

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боинг 777 Boeing 777

707 · 717 · 727 · 737 · 747 · 757 · 767 · 777 · 787

Боинг 777-200LR на Turkmenistan Airlines.
Намена патнички авион
Производител Боинг
Прв лет 12 јуни 1994
Во редовна употреба од 7 јуни 1995
Број на произведени летала 736 до август 2008.[1]
Производна цена УСД 200 -254 милиони (2007)[2]
Варијанти 777-200
777-200ER
777-200LR
777-300
777-300F (карго)
777-300ER

Боинг 777 (англиски: Boeing 777) е патнички широкотрупен млазен авион со среден до голем долет. 777 собира од 283-368 патници и има долет од 9.695 - 17.500км, зависно од верзијата, и според тоа е комерцијален авион со најголем долет.

До август 2008. 56 авиокомпании го имаат нарачано овој модел на авион, со вкупно 1092 единици.[1] Директни конкуренти Ербас А330, Ербас А340 и Ербас А350.

Особености[уреди | уреди извор]

777-200 777-200ER 777-200LR 777 Freighter 777-300 777-300ER
Пилоти Двајца
Број на седишта,
типично
305 (3-класи)
400 (2-класи)
301 (3-класи)
400 (2-класи)
301 (3-класи) нема (товарен) 368 (3-класи)
451 (2-класи)
365 (3-класи)
Должина 63,7 m 73,9 m
Распон на крила 60,9 m 64,8 m 60,9 m 64,8 m
Агол на крилата 31,64°
Висина на опашката 18,5 m 18,8 m 18,6 m 18,5 m 18,7 m
Ширина на кабината 5,86 m
Должина на трупот 6,19 m
Товарен капацитет 160 m³ 14 LD3[3] 150 m³
6 LD3
636 m³
37 палети
200 m³
20 LD3[4]
Тежина празен 139.225 кг 142.900 кг 148.181 кг 160.120 кг 166.881 кг
Макс. полетна тежина 247.210 кг 297.560 кг 347.450 кг 299.370 кг 351.534 кг
Патна брзина 0.84 Маха, 905 км/ч на 10500 м висина[5]
Макс. брзина 0.89 маха 945 км/ч на 10500 м висина
Макс. долет полн 6.020 км 10.740 км 13.890 км 9.065 км 7.035 км 10.190 км
Макс. долет 9.695 км 14.260 км 17.370 км 9.045 км 11.135 км 14.685 км
Должина на полетна писта 2.500 m 3.536 m 3.410 m 3.200 m
Макс. гориво 117.000 L 171.160 L 202.290 L 181.280 L 171.160 L 181.280 L
Максимална висина 13.140 m
Мотори (x 2) Прат и Витни PW 4077
Ролс-Ројс RR 877
Џенерал Електрик GE90-77B
PW 4090
RR 895
GE90-94B
GE90-110B
GE90-115B
GE90-110B PW 4098
RR 892
GE90-94B
GE90-115B
Потисок (x 2) PW: 330 kN
RR: 330 kN
GE: 330 kN
PW: 400 kN
RR: 410 kN
GE: 410 kN
GE: 480 kN
GE: 510 kN
GE: 480 kN PW: 430 kN
RR: 400 kN
GE: 410 kN
GE: 510 kN

Извори: Одлики на Боинг 777[6][7] Airliners.net[8][9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 777 Model Orders and Deliveries summary Архивирано на 31 октомври 2015 г., The Boeing Company. July 2008. Retrieved 14 август 2008.
  2. Boeing Commercial Airplanes prices, The Boeing Company. Retrieved: 10 септември 2007.
  3. „Factsheet Boeing 777-200“. Архивирано од изворникот на 2007-12-16. Посетено на 2008-11-04.
  4. „Factsheet Boeing 777-300“. Архивирано од изворникот на 2008-03-04. Посетено на 2008-11-04.
  5. „www.airliners.net/info/stats.main?id=106“.
  6. „777 - Technical Information“. Boeing.
  7. „777 Airplane Characteristics for Airport Planning“. Boeing.
  8. „The Boeing 777-200“. airliners.net.
  9. „The Boeing 777-300“. airliners.net.