Боинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боинг
The Boeing Company
Тип Акционерско друштво
Oснована Сиетл, Вашингтон (држава) (1916)
Седиште Чикаго, Илиноис, САД
Дејност Аеронаутика и вооружување
Производи Комерцијални летала
Воени летала
Муниција
Вселенски системи
Компјутерски услуги
Приходи УСД 66,38 милијарди во 2007.[1]
Нето приход УСД 4,05 милијарди [1]
Вработени 163.851 (2008)
Одделенија Боинг комерцијални авиони
(Boeing Commercial Airplanes)
Боинг одбранбени системи
(Boeing Integrated Defense Systems)
Гесло Затоа сме тука
Портал Boeing.com

Компанијата Боинг е голема аеронаутичка и одбранбена корпорација, првобитно основана во 1916. година од Вилијам Едвард Боинг во Сиетл, Вашингтон. Боинг се развивал низ годините и се споил со МекДонел Даглас во 1997. Од 2001 седиштето на компанијата е преселено во Чикаго. Боинг е најголем производител на авиони според приходите, нарачките и испораките, и втор најголем во одбранбената индустрија во светот.[2] Исто така, Боинг е најголем извозник во САД.

Видете и[уреди | уреди извор]

Патнички авиони од Боинг:

707 · 717 · 727 · 737 · 747 · 757 · 767 · 777 · 787  1. 1,0 1,1 „Financial Statements and Supplemental Data“. Form 10-K. The Boeing Company. 2007. http://www.sec.gov/Archives/edgar/data/12927/000119312508032328/d10k.htm#rom36886_8. посет. 16 јуни 2008 г. 
  2. "Defense News Top 100" (2007 data). Defense News.