Прејди на содржината

Боинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боинг
The Boeing Company
ВидАкционерско друштво
ISINUS0970231058 Уреди на Википодатоците
ДејностАеронаутика и вооружување
ОснованоСиетл, Вашингтон (држава) (1916)
СедиштеЧикаго, Илиноис, САД
ПроизводиКомерцијални летала
Воени летала
Муниција
Вселенски системи
Компјутерски услуги
ДоходУСД 66,38 милијарди во 2007.[1]
Оперативен доход
−773.000.000 aмерикански долар (2023) Уреди на Википодатоците
Нето-доход
УСД 4,05 милијарди [1]
Вкупно актива137.010.000.000 aмерикански долар (2023) Уреди на Википодатоците
Вработени
163.851 (2008)
ОдделенијаБоинг комерцијални авиони
(Boeing Commercial Airplanes)
Боинг одбранбени системи
(Boeing Integrated Defense Systems)
Мреж. местоBoeing.com

Компанијата Боинг (англиски: Boeing) е голема аеронаутичка и одбранбена корпорација, првобитно основана во 1916. година од Вилијам Едвард Боинг во Сиетл, Вашингтон. Боинг се развивал низ годините и се споил со МекДонел Даглас во 1997. Од 2001 седиштето на компанијата е преселено во Чикаго. Боинг е најголем производител на авиони според приходите, нарачките и испораките, и втор најголем во одбранбената индустрија во светот.[2] Исто така, Боинг е најголем извозник во САД.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
Боинг 777-200ЛР Ворлдлајнер, патнички авион со најголем домет на светот.

Патнички авиони во Боинг:

707 · 717 · 727 · 737 · 747 · 757 · 767 · 777 · 787


  1. 1,0 1,1 „Financial Statements and Supplemental Data“. Form 10-K. The Boeing Company. 2007. Посетено на 2008-06-16.
  2. "Defense News Top 100" (2007 data)[мртва врска]. Defense News.