Прејди на содржината

Божиќна гуска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Печена гуска за Божиќ

Божиќна гуска е традиционално празнично јадење кое се подготвува за Божиќ. Обичајот да се готви гуска за Божиќ е вкоренет во католичката традиција на денот на Свети Мартин на 11 ноември, пред почетокот на Божиќниот пост. Печењето е метод на готвење со употреба на сува топлина со топол воздух што ја обвиткува храната, зготвувајќи ја рамномерно од сите страни. Печењето може да го подобри вкусот. Многу варијанти на печена гуска се појавуваат во кујните ширум светот. Во Германија, Божиќната гуска е обично полнета со мешавина од крупно исецкани јаболка и кромид со ловоров лист, кора од лимон и портокал и се служи со црвена зелка, кнедли од компири и сос од печениот сок.[1] Во Шведска пржената гуска се служи со зелје и мус од јаболка.

  1. Die Welt: Die WeihnachtsgansПредлошка:Ref-de