Блер Тргот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блер Тргот
Лични податоци
Роден на 22 мај 1994 (1994-05-22) (26 г.)
Роден во Бромли, Англија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Број 36
Младинска кариера
Вест Хем Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012– Вест Хем Јунајтед 0 (0)
2012-2013 Брадфорд Сити 4 (0)
Репрезентација
2009-2010 Англија 16 6 (3)
2010-2011 Англија 17 16 (4)
2011 Англија 18 1 (0)
2012- Англија 19 6 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Блер Себастијан Тргот (роден на 22 мај 1994 година) е англиски професионален фудбалер кој игра за Вест Хем Јунајтед како крило.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тргот му се приклучил на Вест Хем Јунајтед на возраст од 8 години во категоријата за младинци и играчи во развој.[1] Тој се преселил на заем од Вест Хем во Брадфорд Сити во ноември 2012 година,[2] и го направил своето професионално деби во натпревар од ФА Купот кој завршил нерешено 1-1 против Брентфорд на 30 ноември 2012[3] Во декември 2012 година, Тргот изјавил дека тој се надева дека неговиот договор за заем ќе биде продолжен.[4] На 4 март 2013 година, тој се вратил во Вест Хем откако неговата позајмица завршила, појавувајќи се во вкупно 11 натпревари за клубот.[5]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој ја има претставувано репрезентацијата на Англија во категоријата под 16 години, под 17 години и под 18 години, а во моментов е член на репрезентацијата под 19 години.

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Брадфорд Сити[уреди | уреди извор]

Статистика на кариерата[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига ФА Куп Лига куп Останато Вкупно
Наст Гол Наст Гол Наст Гол Наст Гол Наст Гол
Вест Хем Јунајтед 2012–13 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Брадфорд сити (заем) 2012–13 4 0 2 0 3 0 2 0 11 0
Вкупно во кариерата 4 0 2 0 3 0 2 0 11 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Blair the scholar". www.whufc.com. Посетено на 20 December 2012.
  2. "Bradford City sign West Ham midfielder Blair Turgott". BBC Sport. 22 November 2012.
  3. "Bradford 1 – 1 Brentford". BBC Sport. 30 November 2012.
  4. Simon Parker (3 December 2012). "Blair Turgott admits Bradford City loan will help him 'man up'". Telegraph & Argus.
  5. "Turgott back with Hammers" Sky Sports. 4 March 2013. Retrieved 4 March 2013.