Прејди на содржината

Битолски конгрес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќата каде бил одржан Битолскиот конгрес, 14 - 22 ноември 1908
Составот на комисијата: Сликар Кел Маруби.

Битолски конгрес (албански: Kongresi i Manastirit) — академска конференција одржана во градот Битола од 14 до 22 ноември 1908 година со главна цел, стандардизирање на албанската азбука. Воглавно, на конгресот, албанскиот јазик бил претставен како комбинација од шест различни азбуки со неколку подваријанти.[1][2]

22 ноември е комеморативен ден во Албанија, Косово, Македонија, но и низ целата албанска дијаспора, познат како Ден на азбуката (албански: Dita e Alfabetit).[3][4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Perse u zgjodhen dy alfabete“ [Why two alphabets were chosen]. Materiale e Dokumente. Studime Filologjike (албански). Бр. 4. Tirana: Akademia e Shkencave e RPSSH, Instituti i Gjuhesise dhe i Letersise. 1988. стр. 149–159. ISSN 0563-5780
    Partial publication of the memo of Gjergj Qiriazi to the Austro-Hungarian consulate in Manastir, dated 25.05.1909, 20 pages
  2. Frances Trix (1997), Alphabet conflict in the Balkans: Albanian and the Congress of Monastir, 128, International Journal of the Sociology of Language, стр. 1–24, ISSN 0165-2516, Архивирано од изворникот на 2018-11-22, Посетено на 2018-06-13
  3. Në Maqedoni festohet Dita e Alfabetit [Alphabet Day celebrated in Macedonia] (албански), portalb.mk, 2012-11-22, Архивирано од изворникот на 2013-09-27, Посетено на 2013-09-24
  4. The message of the Prime Minister of the Republic of Kosovo, Hashim Thaci on the event if the 103rd anniversary of the session of the Congress of Manastir on November 14, 1908, Kosovo Prime Minister's Office, November 2011, Посетено на 2013-09-24