Битка кај Сетина

Координати: 40°52′00″N 21°37′00″E / 40.8667° СГШ; 21.6167° ИГД / 40.8667; 21.6167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Сетина
Датум есен 1017
Место близу Сетина, Леринско
40°52′00″N 21°37′00″E / 40.8667° СГШ; 21.6167° ИГД / 40.8667; 21.6167
Исход византиска победа
Завојувани страни
Самоилово Царство Византија
Команданти и водачи
Јован Владислав Василиј II
Константин Диоген
Сила
непознато непознато
Жртви и загуби
непознато
200 заробени
непознато
Битка кај Сетина во рамките на Лерин (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“">
Местоположба во Егејска Македонија Лерин

Битка кај Сетина ― битка помеѓу војските на Јован Владислав и Василиј II одржана есента 1017 г.[1]

Се одиграла во близина на Сетина во Леринско, една од престолнините на Самоиловото Царство. По освојувањето на Сетина, есента 1017 година, византискиот цар, испратил два поголеми одреда против Јован Владислав, кој со малубројна војска се наоѓал во нејзината околина. Византиската војска паднала во заседа и се појавила опасност да биде целосно уништена. Василиј II морал брзо да интервенира. Го нападнал ненадејно логорот на Јован Владислав и ја разбил неговата војска. Поразот кај Сетина го навестил брзиот крај на Самоиловото Царство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 76. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)