Биотин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биотин[1]
Skeletal formula of biotin
Ball-and-stick model of the Biotin molecule
Назнаки
58-85-5 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:15956 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL857 Yes check.svgОк
ChemSpider 149962 Yes check.svgОк
DrugBank DB00121 Yes check.svgОк
4787
Jmol-3D слики Слика
Слика
KEGG D00029 Yes check.svgОк
PubChem 171548
UNII 6SO6U10H04 Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед White crystalline needles
Точка на топење
22 mg/100 mL
Штетност
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
1
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Биотинот е хидросолубилен B-витамин, исто така нарекуван витамин B7.

Составен е од уреидо прстен фузиран со тетрахидротиофенски прстен. Супституент од валеријанска киселина е поврзан со еден од јаглеродните атоми на тетрахидротиофенскиот прстен. Биотинот е коензим за карбоксилазните ензими, кои се вклучени во синтезата на масни киселини, изолеуцин, и валин, и во глуконеогенезата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Merck Index, 11th Edition, 1244.