Белене (логор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Островот Белене

Белене бил концентрационен логор којшто фунционрал на островот Белене во реката Дунав од 1949 година до 1989 година. Бил изграден по наредба на БКП и наменет за сите противници на владеачкиот режим. Со него раководела бугарската Државна безбедност (ДС). Во него биле затворани и борци за националните права на Македонците во Бугарија.

Затвореници[уреди | уреди извор]

Крум Монев

Герман Дамовски

Надворешни врски[уреди | уреди извор]