Бела Падина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Падина
Ασπρονέρι
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајКостурско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоД’мбенска Планина
 • координати40°34′19″ N; 21°05′20″ E / 40.5719° СГШ; 21.0889° ИГД / 40.5719; 21.0889
Устие 
 • место
Четирска Река кај Четирок
 • координати
40°30′47″ N; 21°09′47″ E / 40.5130° СГШ; 21.1631° ИГД / 40.5130; 21.1631Координати: 40°30′47″ N; 21°09′47″ E / 40.5130° СГШ; 21.1631° ИГД / 40.5130; 21.1631
Особености на сливот

Бела Падина (грчки: Ασπρονέρι, во превод: Бела Вода или Ξηροπόταμος, Ксиропотамос, во превод: Сува Река;[1] до 1969 г. Μπέλα Παδίνα[2]) — река во Костурско, Егејска Македонија, лева притока на Четирска Река (Коре). Влегува во сливното подрачје на Бистрица.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Реката се образува од неколку потоци кои извираат од Д’мбенска Планина, под билото Дервено. Тече во југоисточен правец. Излегува од плинаната источно од селото Света Недела и се влева во Четирска Река северно од Четирок, малку пред нејзиниот влив во Рулска Река.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  2. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 266. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 79): 711. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)