Бегоња Фернандез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бегоња Фернандез
Begoña Fernández crop.jpg
Лични податоци
Име и презиме Бегоња Фернандез Молинос
Роден(а) 22 март 1980 (1980-03-22) (40 г.)
Шпанија Виго, Шпанија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001830000001,83 м
Тежина 73 Кг.
Позиција Пикер
Клупски податоци
Тековен клуб Македонија ЖРК Вардар СЦБТ
Број 18
Сениорски клубови
1998-2002
2003-2005
2005-2008
2008-2012
2012-2013
2013-
Шпанија Милар Елиана Валенсија
Шпанија Итчако
Шпанија Орсан Елда Престихио
Шпанија Итчако
Србија Зајечар
Македонија ЖРК Вардар
Репрезентација
  Шпанија Шпанија 172 (372)

Бегоња Фернандез Молинос (родена на 22 март 1980, Виго, Шпанија) е шпанска ракометарка која игра во македонскиот клуб ЖРК Вардар СЦБТ, и за женската ракометна репрезентација на Шпанија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Спортска кариера[уреди | уреди извор]

Бегоња Фернандез Молинос ја започнала професионалната кариера во 1998 година, во екипата на "Милар Елиана Валенсија", која тогаш играла во четвртфиналето на Лигата на шампионите. Од 2005 до 2008 година, Фернандез настапувала за "Елда Престихио". Најголем дел од кариерата, вкупно шест сезони, Фернандез настапувала за екипата на "Ичако", со која во 2011 година играла во финалето на Лигата на шампионите. Во 2013 година, Фернандез преминала во екипата на "ЖРК Вардар СЦБТ", а претходно една полусезона поминала во "Зајечар" од Србија.

Фернандез е репрезентативка на Шпанија. Со репрезентацијта на Шпанија, Бегоња Фернандез освоила сребрен медал од ЕП 2008 и бронзен медал од ОИ во Лондон. На ЕП 2008, одржано во Македонија, Фернандез била прогласена за најдобар пикер во Европа. Една година подоцна, Фернандез повторно била прогласена за прв пикер во во најдобриот тим на СП 2009, одржано во Кина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Фернандез уште една сезона вардарка", Дневник, година XVIII, број 5415, петок,14 март 2014, стр. 24.