Бебек (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јан Матејко, Поглед кон Бебек, 1872

Населбата Бебек е една од најбогатите населби на Истанбул. Таа се наоѓа на бреговите на Босфорот од европската страна на градот и е опкружен со други богати области како што се Арнаутќој, Етилер и Румелихисар. Населбата се наоѓа во границите на областа Бешикташ. Во превод, Бебек на турски значи бебе.

Во текот на историјата, најголемо значење населбата имала во времето на Османлиското Царство, во кој период биле изградени повеќе објекти. Овде се наоѓа Универзитет Богазичи[1]., кој бил основан во 1971 година, Колеџот Роберт итн.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Official portal of Robert College Архивирано 22 октомври 2012 г.(англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°04′32″N 29°02′39″E / 41.07556° СГШ; 29.04417° ИГД / 41.07556; 29.04417