Прејди на содржината

Бебек (Истанбул)

Координати: 41°04′32″N 29°02′39″E / 41.07556° СГШ; 29.04417° ИГД / 41.07556; 29.04417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јан Матејко, Поглед кон Бебек, 1872

Населбата Бебек е една од најбогатите населби на Истанбул. Таа се наоѓа на бреговите на Босфорот од европската страна на градот и е опкружен со други богати области како што се Арнаутќој, Етилер и Румелихисар. Населбата се наоѓа во границите на областа Бешикташ. Во превод, Бебек на турски значи бебе.

Во текот на историјата, најголемо значење населбата имала во времето на Османлиското Царство, во кој период биле изградени повеќе објекти. Овде се наоѓа Универзитет Богазичи[1]., кој бил основан во 1971 година, Колеџот Роберт итн.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. Official portal of Robert College Архивирано на 22 октомври 2012 г.(англиски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

41°04′32″N 29°02′39″E / 41.07556° СГШ; 29.04417° ИГД / 41.07556; 29.04417