Бачишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бачишка Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
СелоБачишта
Слив
Главен изворБистра
УстиеЗајска Река
ТечениеЗајска РекаТрескаВардарЕгејско Море

Бачишка Река — река во Македонија, сместена на планината Бистра. Реката поминува низ селото Бачишта.[1]

Поминува северозападно од градот Кичево и се влева во Зајска Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 10. ISBN 978-9989-2117-6-8.