Прејди на содржината

Батариски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Батариски јазик
Застапен воОман
ПодрачјеДофар
Говорниципод 100  (2013)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bhm
{{{mapalt}}}
Јужноарапски јазици

Батариски јазиксемитски јазик, дел од групата на јужноарапски јазици. Јазикот е сериозни загрозен и е под опасност од исчезнување. Јазикот се зборува(л) во југоисточниот брег на Оман. Батарискиот е во голем дел сличен со мехрискиот и поради тоа има одреден број Батаријци кои зборуваат на мехриски јазик.[1]

Првиот научник од Западниот Свет кој го забележал јазикот бил Бертрам Томас во 1929 година.[2]

Акцентот во батарискиот е секогаш на последниот долг слог, освен ако акцентската целост е составена од кратки слогови. Во таков случај, акцентот паѓа на првиот слог. Како и со останатите јужноарапски јазици, така и батарискиот има два рода (машки и женски) и три броја (еднина, двоина и множина). Двоината денес е застарена.[3]

Бројот на батариски говорници се движи од 12 до 20 луѓе, што го прави јазикот пред изумирање. Исчезнувањето на јазикот се должи поради огромното влијание на арапскиот јазик, но исто така и силното влијание од мехрискиот јазик врз Батаријците. Мехрискиот го сметаат за попретижен јазик.[2]

  1. Steska, Mike. „DICE Questionnaire - BHM“ (PDF). University of Missouri. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-11-27. Посетено на 30 April 2015.
  2. 2,0 2,1 Stroomer, Harry; Johnstone, Thomas M. (2004). Harsusi Texts from Oman: Based on the Field Materials of T.M. Johnstone. Otto Harrassowitz Verlag. стр. 1. ISBN 9783447050975.
  3. Matthews, Charles D. (1969-01-01). „Modern South Arabian Determination-A Clue Thereto from Shaḥri“. Journal of the American Oriental Society. 89 (1): 22–27. doi:10.2307/598276. JSTOR 598276.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]