Барде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Минојскјско Барде од теракота

Барде или врч е сад кој служи за излевање или сипување на течности. Може да биде изработен од керамика, стакло или метал. Некогаш биле во поголеми димензии. Најчесто имаат една дршка, но, некои врсти можат да имаат и две или да бидат потполно без нив.

Се користиле од настанкот на првите култури, во текот на Антиката, па сè до денес.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]