Банцков (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Банцков (германски: Banzkow) — поранешна општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Банцков. Била распуштена на 1 јануари 2014, кога нејзините членки се приклучиле на општинската заедница Кривиц.

Општинската заедница Банцков се состоела од следниве општини:

  1. Банцков
  2. Плате
  3. Зуков