Прејди на содржината

Базилика „Пресвета Богородица Лихењска“

Координати: 52°19′24.00″N 18°21′28.80″E / 52.3233333° СГШ; 18.3580000° ИГД / 52.3233333; 18.3580000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Базилика „Пресвета Богородица Лихењска“
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym
Преден поглед на базиликата
Основни податоци
МестоЛихењ Стари, Полска
Координати52°19′24.00″N 18°21′28.80″E / 52.3233333° СГШ; 18.3580000° ИГД / 52.3233333; 18.3580000
Припадностримокатолицизам
ЕпархијаВлоцлавечка
Осветен2004
Архитектонски опис
Архитект(и)Барбара Бјелецка
Архитектонски типцрква
Архитектонски стилпостмодерен неокласицизам
Поставен темел1994
Завршен2004
Насоченост на фасадатајужно
Висина на кулата141,5 м
Материјалибетон, челик, цигли

Базилика „Пресвета Богородица Лихењска“ (полски: Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym) — соборна црква во Лихењ Стари кај Коњин, Полска, посветен на Богородица Комплексот е изграден во периодот од 1994 до 2004. Оваа црква е најголем христијански храм во Полска и еден од најголемите во светот.

Наводи[уреди | уреди извор]