Прејди на содржината

Бад Зудероде

Координати: 51°44′N 11°7′E / 51.733° СГШ; 11.117° ИГД / 51.733; 11.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Зудероде
Место во Кведлинбург
Бања во Зудероде
Бања во Зудероде
Бања во Зудероде
Грб на Бад Зудероде
Бад Зудероде во рамките на Германија
Бад Зудероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Кведлинбург
Основни податоци
Површина 8,21 км2
Надм. височина 199 м
Население 1.735  (31 декември 2012)
 - Густина 211 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ, HBS, QLB, WR
Пошт. бр. 06507
Повик. бр. 039485
Портал www.bad-suderode.de
Координати 51°44′N 11°7′E / 51.733° СГШ; 11.117° ИГД / 51.733; 11.117

Бад Зудероде (германски: Bad Suderode) — село и поранешна општина во округот Харц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од градот Кведлинбург.[1] Се наоѓа во долината во северниот дел на планините Харц, на пат кон Фридриксбрун.

Местото е една од неколку бањи во областа. Локалниот минерален извор се одликува со исклучително високи концентрации на калциум.

Историја[уреди | уреди извор]

До 1914 било наречено само Зудероде, кога било преименувано во Бад Зудероде.

Од 1 јануари 2011 до 19 февруари 2013, Бад Зудероде бил исто така дел од градот Кведлинбург. Меѓутоа, спојувањето од 2011 година, во 2013 било прогласено за незаконски од страна на Уставниот суд на Саксонија-Анхалт..[2]

Наводи[уреди | уреди извор]