Фридриксбрун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридриксбрун
Дел во Тале
Поглед кон Фридриксбрун
Поглед кон Фридриксбрун
Грб на Фридриксбрун
Фридриксбрун is located in Германија
Фридриксбрун
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Тале
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 533 м
Население 1.038  (31 декември 2006)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06507
Повик. бр. 039487
Портал www.friedrichsbrunn.de
Местоположбата на Фридриксбрун во рамките на округот Харц
Местоположбата на Фридриксбрун во рамките на округот Харц
Координати 51°41′23″N 11°2′18″E / 51.68972° СГШ; 11.03833° ИГД / 51.68972; 11.03833Координати: 51°41′23″N 11°2′18″E / 51.68972° СГШ; 11.03833° ИГД / 51.68972; 11.03833

Фридриксбрун (германски: Friedrichsbrunn) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 23 ноември 2009 е дел од градот Тале.