БНТ 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
БНТ 3
Отпочната6 февруари 2014 (како БНТ HD)
10 септември 2018 (како БНТ 3)
СопственикБугарска национална телевизија
Формат на слика16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Држава Бугарија
Јазикбугарски
Област на емитување Бугарија
Седиштеул. Сан Стефано 29, Софија
Сестрински канал(и)БНТ 1
БНТ 2
БНТ 4
Веб-странаbnt.bg

БНТ 3 — трета програма на Бугарската национална телевизија.

Наводи[уреди | уреди извор]