БНТ 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
БНТ 1
Отпочната26 декември 1959
СопственикБугарска национална телевизија
Формат на слика16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Држава Бугарија
Јазикбугарски
Област на емитување Бугарија
Седиштеул. Сан Стефано 29, Софија
Сестрински канал(и)БНТ 2
БНТ 3
БНТ 4
Веб-странаbnt.bg

БНТ 1 — прва програма на Бугарската национална телевизија.

Наводи[уреди | уреди извор]