БНТ 4

Од Википедија — слободната енциклопедија
BNT 4 (БНТ 4)
Отпочната23 мај 1999 (како BNT World)
10 септември 2018 (како BNT 4)
СопственикБугарска национална телевизија
Формат на слика16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Држава Бугарија
Јазикбугарски
Област на емитувањениз целиот свет
Седиштеул. Сан Стефано 29, Софија
Сестрински канал(и)БНТ 1
БНТ 2
БНТ 3
Веб-странаbnt.bg

БНТ 4 — четврата програма на Бугарската национална телевизија.

Наводи[уреди | уреди извор]