Прејди на содржината

Артемис 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Артемис II
Summary of the Artemis II mission plan
ИмињаArtemis 2
Exploration Mission-2 (EM-2)
Вид задачаПрелет на Месечината со екипаж
СтопанисувачNASA
Траење на задачата10 дена (планирано)
Особини на леталото
ЛеталоOrion CM-003
Почеток на задачата
Датум на лансирањемај 2024 (планирано)[1]
РакетаSLS Block 1
МестоKennedy, LC-39B[2]
ИзведувачNASA
Крај на задачата
МестоТихи Океан (планирано)
Прелет на Месечината
Растојание7,400 kм (24,300,000 ст) (planned)

(Л-Д) Кох, Гловер (горе), Вајзман (долу), и Хансен.

Артемис 2 (официјално Artemis II)[3] е втората планирана мисија на НАСА од програмата Артемис, и прва мисија со екипаж на вселенското летало Орион, која се планира да биде лансирано на ракетата Систем за вселенско лансирање (SLS) во мај 2024.[1] Вселенското летало Орион ќе изведе прелет на Месечината и ќе се врати на Земјата. Тоа ќе биде првиот екипаж кој ќе патува зад ниската земјина орбита после Аполо 17 во 1972.[б 1] Порано позната како Истражувачка Мисија-2 (Exploration Mission-2 (EM-1)), мисијата била преименувана по воведувањето на програмата Артемис.

Екипаж[уреди | уреди извор]

Главен екипаж
Позиција Астронаут
Командант САД Г. Рид Вајзман, NASA
Втор вселенски лет
Пилот САД Виктор Џ. Гловер, NASA
Втор вселенски лет
Специјалист на мисија 1 САД Кристина Кох, NASA
Втор вселенски лет
Специјалист на мисија 2 Канада Џереми Хансен, CSA
Прв вселенски лет

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име sn-20211109.
  2. Hill, Bill (March 2012). „Exploration Systems Development Status“. NASA Advisory Council. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-02-11. Посетено на 2012-07-21. Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.
  3. Artemis: brand book (Report). Washington, D.C.: National Aeronautics and Space Administration. 2019. NP-2019-07-2735-HQ. MISSION NAMING CONVENTION. While Apollo mission patches used numbers and roman numerals throughout the program, Artemis mission names will use a roman numeral convention. Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.