Систем за вселенско лансирање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Space Launch System
NASA's Space Launch System launching Artemis I with a bright trail of flame.
SLS Block 1 with the Orion spacecraft launching from Pad 39B
НаменаСупертешка ракета-носач
ПроизодителAerojet Rocketdyne
Northrop Grumman
Boeing
United Launch Alliance
Земја на потеклоСоединети Американски Држави
Проектни трошоциUS$23.011 billion (inflation adjusted, through 2021) [note 1]
Трошоци при лансирањеOver US$2 billion excluding development (estimate) [note 2][2][3]:23–24[4][1] (US$2.555 billion for FY 2021[5])
Големина
ВисинаBlock 1 Crew: 322 ст (98 м)
Block 2 Cargo: 365 ст (111 м)
Пречник27.6 ст (8.4 м), Core stage [6]
16.7 ст (5.1 м), ICPS [7]
Маса5,750,000 lb (2,610 t)[8]
Фази2
Капацитет
Корисна носивост кон НЗО [note 3]
Маса
 • Block 1: 209,000 lb (95 t)[10]
 • Block 1B: 231,000 lb (105 t)[11][12]
 • Block 2: 290,000 lb (130 t)[13]
Корисна носивост кон trans-lunar injection
Маса
 • Block 1: > 59,500 lb (27 t)[14][15]
 • Block 1B Crew: 83,700 lb (38 t)
 • Block 1B Cargo: 92,500 lb (42 t)
 • Block 2 Crew: > 94,700 lb (43 t)
 • Block 2 Cargo: > 101,400 lb (46 t)
Надоврзни ракети
Споредливост
Лансирна историја
СостојбаActive
Лансирно местоKennedy Space Center, LC-39B
Вкупно лансирања1
Успешни1
Прв лет16 ноември 2022, 1:47:44 am EST (6:47:44 am UTC)[16]
Значајни товариOrion
Предлошка:Infobox rocket/StageПредлошка:Infobox rocket/StageПредлошка:Infobox rocket/StageПредлошка:Infobox rocket/Stage
Stage info

Системот за вселенско лансирање (англиски: Space Launch System (SLS)) е ракета развиена од НАСА. Заклучно со 2022, SLS има најголем капацитет на носивост и најголем потисок од било која ракета.[17][18][19] Како примарен носач на програмата за слетување на Месечината, Артемис, SLS е дизајниран да го лансира вселенското летало Орион на транслунарна траекторија. Првото лансирање на SLS без екипаж, Артемис 1, се случи на 16 ноември 2022.[20][16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име doesnotdeny.
 2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име whitehouse.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име OIG-22-023.
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име warning.
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име FY2021_SpendPlan.
 6. NASA (2021-10-27). „Space Launch System Core Stage“. nasa.gov (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-06-15. Посетено на 2022-11-19.
 7. NASA (2021-11-18). „Space Launch System Interim Cryogenic Propulsion Stage (ICPS)“. nasa.gov (англиски). Посетено на 2022-11-19.
 8. „SLS October 2015 Fact Sheet“ (PDF).
 9. „2018 draft factsheet of SLS capabilities“ (PDF). NASA. August 20, 2018. Посетено на August 24, 2022.
 10. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NASA 2018 Update.
 11. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име slsfact-20171011.
 12. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име SLSBoeingPresentation2021.
 13. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име creech-2014.
 14. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име SLS_Overview.
 15. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име SLS_Lift_Capacity.
 16. 16,0 16,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име nasa-blog-20221108.
 17. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NASA-20180102.
 18. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име IFL-2014.8.
 19. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име AS-201410.
 20. Gebhardt, Chris; Burghardt, Thomas (2022-11-16). „SLS makes successful debut flight, sending Artemis I to the Moon“. NASASpaceFlight.com (англиски). Посетено на 2022-11-19.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „note“, но нема соодветна ознака <references group="note"/>.