Прејди на содржината

Артемис 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Артемис 1
Лансирање на Артемис 1
ИмињаArtemis I
Exploration Mission-1 (EM-1)
Вид задачаUncrewed Lunar orbital test flight
СтопанисувачNASA
COSPAR-ознака2022-156A
SATCAT-бр.54257Уреди википодатоци
Мреж. местоnasa.gov/artemis-1
Траење на задачата26-42 дена (планирано)[1]
Особини на леталото
ЛеталоOrion CM-002
ВидOrion MPCV
ПроизведувачBoeing
Lockheed Martin
Airbus Defence and Space
Моќностwatts
Почеток на задачата
Датум на лансирањеЈуни 2022 UTC (планирано)[2]
РакетаSpace Launch System, Block 1
МестоВселенски центар Кенеди, LC-39B
ИзведувачNASA
Крај на задачата
МестоТихи Океан
Орбитални параметри
Појдовен системСеленоцентричен
Период14 дена
Месечев орбитер

Artemis 1 mission patch

Артемис 1 (официјално Артемис I)[3] — пробен лет без екипаж, дел од програмата Артемис на НАСА. Тој е прв лет на носечката ракета Space Launch System (SLS) и прв лет на Orion MPCV.[б 1][4] Ракетата е лансирана на 16 ноември 2022 г. во 06:47:44 ч. UTC.[2]

Порано позната како „Истражувачка мисија-1“ (Exploration Mission-1, EM-1), мисијата била преименувана по воведувањето на програмата „Артемис“. Била лансирана од вселенскиот центар Кенеди, од каде леталото „Орион“ било испратено на мисија во времетраење од 26 до 42 дена,[5] од кои најмалку 6 на далечната повратна орбита околу Месечината.[5] Мисијата била предвидена да ја потврди можноста за летови со екипаж на леталото „Орион“ и носечката ракета SLS, почнувајќи со вториот пробен лет, Артемис 2.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Clark, Stephen (18 May 2020). „NASA will likely add a rendezvous test to the first piloted Orion space mission“. Spaceflight Now. Посетено на 19 May 2020.
  2. 2,0 2,1 Foust, Jeff (18 March 2022). „SLS rolls out to pad for countdown test“. SpaceNews. Посетено на 16 April 2022.
  3. Artemis: brand book (Report). Washington, D.C.: NASA. 2019. NP-2019-07-2735-HQ. MISSION NAMING CONVENTION: While Apollo mission patches used numbers and roman numerals throughout the program, Artemis mission names will use a roman numeral convention. Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.
  4. Grush, Loren (17 May 2019). „NASA Administrator on new Moon plan: "We're doing this in a way that's never been done before". The Verge. Посетено на 17 May 2019.
  5. 5,0 5,1 Sloss, Philip (November 1, 2021). „Inside Artemis 1's complex launch windows and constraints“. NASASpaceflight.com. Архивирано од изворникот March 25, 2022. Посетено на March 25, 2022.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.